PROJELER
ARAMA
ARA
HIZLI MENÜ
Uluslararası Ebû Mansûr el-Mâtürîdi ve Te’vîlâtü’l-Kur’ân Sempozyumu İlk Gününde Yoğun İlgiyle Karşılandı Uluslararası Ebû Mansûr el-Mâtürîdi ve Te'vîlâtü'l-Kur'ân Sempozyumu İlk Gününde Yoğun İlgiyle Karşılandı
Ümraniye Belediyesinin İslam düşüncesinin büyük eseri Te’vîlâtü’l-Kur’ân ve müellifi Ebû Mansûr el-Mâtürîdi’yi tanıtmak için Marmara Üniversitesiyle ortaklaşa düzenlediği sempozyuma ilk gününde yüzlerce kişi katıldı.

Ümraniye Belediyesinin İslam düşüncesinin büyük eseri Te’vîlâtü’l-Kur’ân ve müellifi Ebû Mansûr el-Mâtürîdi’yi tanıtmak için Marmara Üniversitesiyle ortaklaşa düzenlediği sempozyuma ilk gününde yüzlerce kişi katıldı.

2 Kasım Cuma günü açılış oturumunun ardından başlayan sempozyuma yoğun ilgi gösteren öğrenci ve hocalar, Ümraniye Belediyesi ve Marmara Üniversitesine bu önemli sempozyumdan dolayı teşekkür ettiler.

Sempozyumun birinci oturumu İmâm Maturidi Salonu’nda Prof. Dr. Ertuğrul Boynukalın’ın başkanlığında; Dr. Öğr. Üyesi Osman Aydınlı, Prof. Dr. Ashirbek Muminov, Doç. Dr. Kemaluddin Nuruddin Mercuni, Doç. Dr. Ömer Müberki’nin katılımıyla ve İmâm Ebû Hanife Salonu’nda Prof. Dr. Metin Yurdagür başkanlığında, Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Bilgin, Dr. Öğr. Üyesi Emrah Dindi ve Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Bayram’ın katılımıyla gerçekleşti.

İkinci oturum da İmâm Maturidi Salonu’nda Prof. Dr. Şükrü Özen’in başkanlığında Prof. Dr. Murat Sülün, Prof. Dr. Saidmuhtar Okilov ve Doç. Dr. Mehmet Kalaycı’nın katılımıyla gerçekleşirken; İmâm Ebû Hanife Salonu’ndaki oturuma Doç. Dr. Mehmet Ümit başkanlığında, Dr. Öğr. Üyesi Emine Erdoğam, Arş. Gör. Mustafa Cihad Bakkal ve Öğr. Gör. Mustafa Sağlam katıldı.

Üçüncü oturum ise İmâm Maturidi Salonu’nda Oturum Başkanı Prof. Dr. Muhsin Demirci; konuşmacılar Prof. Dr. İshak Özgel, Dr. Ahmed Sad ed-Demenhuri, Doç. Dr. Mehmet Ali Yargı ve Dr. Nazife Vildan Güloğlu’nun katılımıyla ve ; İmâm Ebû Hanife Salonu’nda Oturum Başkanı Prof. Dr. Sönmez Kutlu; konuşmacılar Prof. Dr. Ahmet Ak, Prof. Dr. Muhammet Tarakçı, Doç. Dr. Recep Önal ve Dr. Fatma Aygün’ün katılımıyla gerçekleşti.

Sempozyumun birinci gününde, Ebû Mansûr el-Mâtürîdi’nin yaşadaığı dönem, bakış açısı, eleştirileri, tefsir yöntem ve kaynakları, hakkındaki rivayetler, eserin nüshaları, neşirleri ve kıraat farklılıkları gibi konular ayrıntısıyla ele alındı.

Sempozyumun ilk gününün sona ermesinin ardından Başkan Hasan Can, sempozyumda bildiri sunan, yurt içinden ve yurt dışından gelen akademisyenleri Ümraniye Belediyesi Tantavi Sosyal Tesislerinde gerçekleşen yemek programında ağırladı.

Sempozyum 3 Kasım 2018 günü yine birbirinden kıymetli akademisyen ve hocanın katılımıyla devam edecek.

 

Tarih : 01 Kasım 2018
T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari