ÇÖZÜM HATTI: 444 9 822
Twitter WEB TV

TEPEÜSTÜ MAHALLE SAKİNLERİNE MÜJDE: DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

Tarih : 28 Mart 2024
TEPEÜSTÜ MAHALLE SAKİNLERİNE MÜJDE: DÖNÜŞÜM BAŞLIYORÜmraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, Tepeüstü Mahallesi için hazırlanan kentsel dönüşüm projesinin tanıtımını yaptı. Başkan Yıldırım, yeşil alan, oyun parkı ve otopark gibi sosyal donatı alanlarıyla dolu daha ferah konut projeleri tasarladıklarını, proje sayesinde bölgenin trafik yoğunluğunun da azalacağını açıkladı.

Başkan İsmet Yıldırım, Ümraniyelilere kentsel dönüşüm müjdeleri vermeye devam ediyor. Şimdi de Tepeüstü Mahallesi’nin kanayan yarası olan 2B alanlarına ilişkin, 1/1000’lik imar planları revize edilerek, bölge halkının hizmetine sunuluyor.

Tepeüstü Mahallesi imar sorunları itibariyle 3 bölgeye ayrıldı. İBB’nin 1/5000’lik nazım imar planlarının ardından Ümraniye Belediyesi de 1/1000’lik imar uygulama planının çalışmalarını gerçekleştirdi. 

1. bölge; daha önce Hazine ve Maliye Bakanlığı mülkiyetinde olup; hak sahibi kullanıcılarına 2B yasası kapsamında satış yolu ile geçen, parsel formları düzensiz, büyüklükleri farklıklar gösteren, mevcut plan ile kadastral durum uyuşmadığı için yaşanan uygulama sorunları çözüme kavuşturuldu.

2. bölge ise; daha önce müstakil tapulu iken hazineye geçen tapular iptal edilerek 2B yasası kapsamında bedelsiz mülk sahiplerine iade edildi. Mevcut planda hisseli parseller ve donatı alanları nedeniyle bedelsiz iade sorunları yaşanan bölümler çözüme kavuşturuldu.

3. bölgede de daha önce müstakil tapulu iken hazineye geçen tapular iptal edilerek 2B yasası kapsamında bedelsiz mülk sahiplerine iade edildi. Bu bölgede Fiili durum ve kadastral durumda yaşanan uyuşmazlıklar çözüldü. Bölgedeki binaların diğer parsellere ve yolların bu parsellerin içine doğru kayması ile oluşan sorunlar da çözüme kavuşturuldu.

Ümraniye Belediyesi, bu üç bölgedeki mülkiyet, plan ve uygulama sorunlarını çözecek şekilde; öncelikle 1/5000 ölçekli nazım planını hazırlayarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden onay aldı.  Ardından vatandaşların askı süresindeki itirazları değerlendirilip düzeltmeler yapıldı. İBB sürecinin ardından 1/1000 ölçekli uygulama imar planları Ümraniye Belediyesi’nin özenli çalışmaları neticesinde tamamlandı. Yeni plan kapsamında etaplar halinde uygulama yapılacak. Tüm parsellerin ister donatıda, ister konut alanında olsun tapu alanının %75’i üzerinden imar hakkı bulunuyor. Kademeli, parseller birleştikçe artan imar hakkı da yer alıyor. Emsaller ise şöyle; 1.85, 700 metrekare ve üstü parsellerde Emsal: 2.20, havzadan etkilenen kısımda emsal:2.00.  2500 metrekareyi geçen parsellerde emsal:2.50’ye havzadan etkilenen kısımda ise emsal:2.30’a çıkıyor.

Donatı Alanları Dikkat Çekiyor

Yeni imar planında toplam 36.000 metrekareden oluşan donatı alanı da bulunuyor. Donatı alanında 7000 metrekare okul, 21.000 metrekare park, 2.600 metrekare sağlık tesisi, 3.300 metrekare cami ve 2.000 metrekare otopark alanı yer alıyor.

Ulaşımı Kolaylaştıran Bağlantı Yolları

560 binada 2.100 konut ve 678 işyerinde yaklaşık 6.000 vatandaş yaşıyor. Ümraniye Belediyesi trafik yoğunluğu yaşanan bu bölgede öncelikle ulaşımı rahatlatacak çözümler üzerinde çalıştı.  Yeni iki ana arter, 18.00 metrelik yol ve buna bağlanan 2. derece ulaşım aksları oluşturularak, bölge trafiğinin rahatlatılması amaçlandı.

"BU DEĞER ÜMRANİYE'YE VE SİZLERE YAKIŞIR"

Tepeüstü Mahalle sakinleriyle müjdeli haberi vermek için bir araya gelen Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım yaptığı konuşmada, “Ramazanı şerifinizi tebrik ediyorum. Çok degerli hemşehrilerim sizleri saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Kıymetli kardeşlerim, kentsel dönüşüm alanımız, Tepeüstü'nden Altınşehir mahallesine kadar gidiyor. 240 dönüm alan da 565 binamız, 2.119 konutumuz var. Toplam 6 bin vatandaşımız burada yaşıyor. İnşallah yeni planlarımızla yeni alanlar ve yollar yapıyoruz. Ulaşımı rahatlatıp yoğunluğu azaltacağız. Otoparklarımız, parklarımız, camilerimiz ve yollarımız olacak. Tepeüstü'nde 3 bölgede de yeni planlamaları yaptık. Bunları hep birlikte yapacağız. Öncelikle 5 bin ölçekli planları yapıp İBB meclisinden geçirdik. İnsallah herkesin imarı eşit olacak. Dönüşümle birlikte yeni mahallelerimiz çok güzel olacak. Bu değer Ümraniye'ye ve sizlere yakışır.” dedi.

Başkan İsmet Yıldırım daha sonra Tepeüstü mahallesinin mevcut görüntülerini göstererek yeni yapılacak daha düzenli daha sağlam mahalle projesinin tanıtımını yaptı.

 

 

FOTO GALERİ