PROJELER
ARAMA
ARA
HIZLI MENÜ
Temizlik İşleri Müdürlüğü
Temizlik İşleri Müdürü
Mustafa YAZICILAR
(+90) 216 443 56 00 -1461
(+90) 216 630 20 20
Atatürk Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. No: 63 PK.34761 Ümraniye / İstanbul

Ümraniye Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü olarak hizmetlerimizi yaparken; Hizmette ve Kalitede öncü Belediye olma ilkesinden hareketle İlçe insanımızın Refah, Huzur ve güven içerisinde yaşamasının temini için gereken çabayı gösteren bir anlayışla hareket etmekteyiz...

ÇÖP TOPLAMA ÇALIŞMALARI

35 Mahallemiz genelinde tüm cadde, sokaklarımızdan günlük olarak çöp alımı yapılmaktadır.

Çöp toplama işlemi, 48 adet çöp toplama aracı ile gerçekleştirilmektedir. Çöp toplama araçlarımıza ek olarak araç parklanmalarından dolayı daralan sokaklara rahatça girebilen ve zamansız çöplerin alımında kullanmak üzere 2 adet çöp taksi ile hizmet verilmektedir.

Ayrıca ana arterlerde görev yapan ring araçlarımız 24 saat boyunca çöp toplama işlemini gerçekleştirerek, yoğunluğun fazla olduğu bu bölgelerde temizlik yönünden ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmektedir. 

2017 Yılı içerisinde günlük 606 ton (2017 yılı toplam 221.168 ton) çöp toplanarak Hekimbaşı Katı Atık Aktarma Merkezi’ne 27.400 sefer/kamyon çöp nakli gerçekleştirilmiştir. 

SÜPÜRME ÇALIŞMALARI

35 Mahalle genelinde 3000’in üzerinde cadde ve sokak program doğrultusunda elle süpürme personellerimiz ve makineli süpürme araçlarımız ile süpürülmektedir. Cadde ve sokaklarımızın %50’lik bir kısmı her gün, %25’lik kısmı haftanın 6 günü kalan % 25’lik kısım ise haftanın 3 günü (günaşırı) elle süpürme personellerimiz ve makineli süpürme araçlarımız ile düzenli olarak temizlenmektedir. 

2500’ün üzerinde cadde ve sokağın temizliği elle süpürme programımız doğrultusunda yapılmaktadır.
2100’ün üzerinde cadde ve sokağın temizliği makineli süpürme programımız doğrultusunda yapılmaktadır.
NOT: (Bazı cadde ve sokaklarımız, hem elle süpürme hem de makineli süpürme programımızda temizlenmektedir)

KATI ATIKLARIN  - MOLOZ ATIKLARIN TOPLANMASI ve NAKLİ

İlçemizde faaliyet gösteren hizmet/üretim sektörlerinden kaynaklanan üretim atıkları (tehlikesiz), iri katı atıklar (koltuk, halı vb.) ile tadilat atıkları ücretli olarak toplanarak ilgili döküm alanlarına nakledilmektedir.

2017 yılında günlük ortalama 141 ton (2017 yılı toplam 51.432 ton) katı atık ve tadilat atığı toplanmış olup, toplanan bu atıkların ilgili düzenli depolama alanına nakli sırasında 6.227 sefer/kamyon transfer işlemi gerçekleştirilmiştir.

YIKAMA ÇALIŞMALARI

İlçemizde inşaat sektörünün canlılığı, Fen İşleri Müdürlüğü ve diğer kurumların yapmış olduğu çalışmalara bağlı olarak özellikle yaz aylarında sıcak havaların etkisi ile oluşan tozlanma sebebiyle, gerek bölge denetim ekiplerimizin yapmış olduğu tespitler, gerekse vatandaşlarımız tarafından gelen taleplerin ekiplerimiz tarafından değerlendirilmesi doğrultusunda yıkama çalışmaları yapılmaktadır.

Aynı zamanda gelen talepler doğrultusunda ilçemizde bulunan okullarımızın, özellikle Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı döneminde camilerimizin, kültür merkezlerimizin ve bilgi evlerimizin yıkamaları da Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilmektedir.

2017 yılı içerisinde yıkama çalışmalarımız kapsamında;

2.100 adet cadde-sokak yıkaması

250 adet okul bahçesi yıkaması

250 adet cami bahçesi ve çevresi yıkaması

50 adet kültür merkezi, bilgi evi, sağlık ocağı, öğrenci yurdu, Kuran kursu bahçe ve çevre yıkaması yapılmıştır.

Ayrıca İlçemizde haftada 17 adet Pazar yeri kurulmakta olup, bu pazar yerlerinin temizlikleri yapıldıktan sonra yıkamaları yapılmaktadır.

PAZAR YERLERİNİN TEMİZLİĞİ

İlçemizde haftada 17 adet Pazar yeri kurulmaktadır. Kurulan bu pazar yerlerinin süpürme, yıkama ve temizliği; Pazar temizlik ekibi, 1 çöp kamyonu, 1 makineli süpürme aracı ve 1 yıkama aracı ile gerçekleştirilmektedir. Ekiplerimiz tarafından yıl içerisinde 900 civarında pazar yerinin temizliği gerçekleştirilmektedir. (Arife günleri İlçemizdeki pazaryerlerinin tamamına yakını kurulmaktadır )

Pazar Yeri Temizliği Öncesi

Pazar Yeri Temizliği Sonrası

TOPLU TEMİZLİK ÇALIŞMALARI

Toplu temizlik ekibimiz İlçemiz genelinde bulunan 35 Mahallenin tamamında önceden hazırlanan program doğrultusunda çalışmalarını yürütmektedir. Cadde ve sokakların süpürülmesi, boş arsaların temizliği, kaldırım üzerinde çıkan otların temizliğinin yanında çalışma yapılan bölgenin ince temizliğini de yapmaktadır. Bu çalışmalar neticesinde ilçemizin en ücra kesimlerine kadar ulaşılarak vatandaşlarımızın memnuniyeti en üst seviyeye çıkarılmaktadır. Kaldırım üzerinde çıkan otların kesiminde kullanılan 3 Adet çim kesme makinesi Belediyemize ait olup, tamirleri de kendi personellerimiz tarafından yapılmaktadır.

Ayrıca resmi bayramlar, açılış törenleri gibi acil müdahale gereken özel durumlarda bölgeye hemen yönlendirilebilmesi açısından Toplu Temizlik Ekibimiz Müdürlüğümüzün en önemli kollarından birini oluşturmaktadır.

KONTEYNER TAMİR VE BAKIMI – KONTEYNER YIKAMA VE DEZENFEKTE

İlçemizde konteynerlerin tamir ve bakımları, tespit edilen adreslere konteyner tamir aracımızın yönlendirilmesiyle yerinde yapılmaktadır. Bu sayede konteynerlerin tamir ve bakımları en kısa sürede gerçekleştirilerek önemli bir zaman tasarrufu sağlandığı gibi daha çok sayıda konteynerin tamir ve bakımı gerçekleştirilmektedir.

2017 Yılı içerisinde 3.360 adet konteynerin tamir ve bakımı yapılarak halkımızın hizmetine tekrar sunulmuştur.

Bu tamir ve bakım işlemleri sırasında;

5.254 adet konteyner tekerleği

502 adet konteyner kolu

678 adet konteyner sacı

4077 adet konteyner boyaması yapılmıştır.

Tamir ve bakım hizmetine ek olarak konteyner yıkama ve dezenfekte aracımız ile İlçemizdeki tüm konteynerlerin periyodik olarak yıkama ve dezenfekte işlemi yapılmaktadır. Bu sayede konteynerlerin kötü koku ve kirli görünümden kurtulmuş olmaları sağlanırken çöp atıklardan kaynaklı bakteri oluşumu engellenerek halkımızın sağlığı güvence altına alınmaktadır.

2017 yılında 11.900 adet konteyner yıkama ve dezenfekte işlemi gerçekleştirilmiştir.

 

BORDÜR BOYAMA ÇALIŞMALARI

Temizlik İşleri Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın sağlıklı, yaşanılabilir ve daha güzel bir çevrede yaşaması için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu doğrultuda İlçemizin Cadde ve sokaklarında bulunan bordürler düzenli olarak boyanmaktadır.

Çevrenin temiz ve ferah görünmesinin bir parçası olan bordür boyama, yaşanılan çevrenin temiz ve estetik bir görünüme kavuşturulmasını sağlamakla birlikte, cadde sınırlarının belirginleştirilmesi bakımından da sürücülere kolaylık sağlamaktadır.

TALEP VE ŞİKÂYETLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

İlçemiz halkının temizlik ve çevre konusundaki duyarlılığı çalışmalarımıza hız katmakta, aynı zamanda da şevk vermektedir.  Müdürlüğümüze yapılan müracaatlarda; çöp ve temizlik, süpürme hizmetleri ile ilgili talep ve şikâyetler aynı gün içinde, moloz atıklarının kaldırılması talebi 2 gün içerisinde, çöp konteyneri tamir talepleri ise en geç 1 hafta içerisinde çözümlenmekte ve geri dönüşleri yapılmaktadır.

2017  Yılında Müdürlüğümüze Çözüm Merkezlerimiz aracılığı ile 19.385 adet talep ve şikâyet ulaşmış olup, bu talep ve şikâyetlerin işleme alınarak sonuçlandırılması ve vatandaşlarımıza geri dönüşlerinin yapılma süre ortalaması  (0,5 Gün ) olarak gerçekleşmiştir. Bunun yanında 2017 Yılı içerisinde Müdürlüğümüze telefon, faks, mail ve dilekçe yoluyla direkt olarak toplam 12.850 adet  talep-şikâyet ulaşmış ve çözüme kavuşturulmuştur.

MÜDÜRLÜĞÜMÜZ TARAFINDAN YAPILAN DİĞER İŞ KOLLARI

İlçe genelinde zamansız olarak çöp çıkarılan adreslerin tespiti yapılarak vatandaşlarımıza çöplerin çöp toplama saatlerine uygun zamanda çıkarılması hususunda bilgilendirme ve uyarı çalışması yapılmaktadır. Ayrıca zamansız çöp çıkarıldığı tespit edilen bölgelerde bulunan binalara çöplerin zamanında ve düzgün bir şekilde çıkarılması hususunda uyarının bulunduğu ve çöp toplama saatleri hakkında bilgilendirmenin bulunduğu sticker yapıştırma çalışması yapılmaktadır.
- Kış aylarında meydana gelen kar yağışı sonrasında Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz sorumluluk alanında kalan mahallelerdeki cadde ve sokaklarda kar küreme, tuzlama çalışması yapmaktadır. Ayrıca yaya geçişinin yoğun olduğu ana arterlerde kaldırım üzerlerindeki karların temizlenmesinde görev yapmaktadır.

- Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı sebebiyle İlçemizdeki pazar yerlerinin tamamına yakını arife günü kurulmakta olup, bu pazar yerlerinin tamamının temizlikleri bayram sabahına kadar tamamlanmaktadır. Ayrıca İlçemizde bulunan tüm mezarlıkların etrafı, camilerimizin bahçe ve çevresi bayramdan önce temizlenip yıkanmaktadır.

- Kurban Bayramı sebebiyle kurulan kurban satış yerleri ve kurban kesim yerlerinin temizliklerinin yanı sıra, kesim yerlerinden kurban atıklarının toplanması ve ilgili döküm tesislerine nakli müdürlüğümüzce yapılmaktadır. Ayrıca kurban satış yerlerinden çıkan gübreler Müdürlüğümüze dilekçe ile başvuruda bulunan vatandaşlarımıza ücretsiz temin edilmektedir.

- Kurban satış ve kesim alanlarına geçici olarak çöp konteynerleri dağıtılmakta ve bu alanlara sık aralıklarla çöp kamyonu yönlendirilmektedir. Bu sayede atıkların birikmesi ve olumsuzluğa sebebiyet vermesi engellenmektedir.

TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ DENETİM HİZMETLERİ

Saha Kontrol Hizmetleri ve Büro Hizmetleri
-  Temizlik İşleri Müdürlüğü olarak bölge denetim hizmetlerimizi 35 Mahalle genelinde 8 bölge sistemine göre yürütmekteyiz.
- Ekip Şeflerimiz bölgelerinde görev yapan araç ve personellerin çalışma programlarını hazırlayarak, takip ve denetimlerini yapmaktadır. Böylece temizlik hizmetlerimizin en iyi şekilde gerçekleşmesi sağlanmaktadır.
- Ekip şeflerimiz Müdürlüğümüz bürosundan iletilen talep ve şikâyetleri değerlendirerek en kısa sürede çözüme kavuşturmaktadırlar.
- Müdürlüğümüze gelen kurum içi ve kurum dışı yazışmaların yapılması, takibi ve  dosyalanması.
- Müdürlüğümüze telefon, faks, dilekçe ve Çözüm Merkezleri yoluyla gelen talep ve şikâyetlerin bölge ekiplerimize yönlendirilmesi, takibi, çözümü ve cevaplandırılması.

T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari