ÇÖZÜM HATTI: 444 9 822
WEB TV

ÜMRANİYE BELEDİYESİ’NDEN AVRUPA ÜLKELERİNDE GEÇERLİ MESLEK YETERLİLİK BELGESİ

Tarih : 29 Eylül 2021
ÜMRANİYE BELEDİYESİ'NDEN AVRUPA ÜLKELERİNDE GEÇERLİ MESLEK YETERLİLİK BELGESİÜmraniyelilerin, Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni daha kolay alabilmelerine imkân tanımak için, Ümraniye Belediyesi ve SC Belgelendirme arasında imzalanan protokolün tanıtım programı Millet Bahçesi’nde yapıldı. Verilecek olan belge Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerde de geçerli olacak.

Ümraniye Belediyesi sosyal belediyeciliğin gereği olarak, ilçe sakinlerinin hayatlarını kolaylaştıracak ve değer katacak projeler üreterek, bunları hayata geçirmeye devam ediyor. Ümraniyelilerin bir meslek alanında ilerleme ve gelişmelerine büyük önem veren Ümraniye Belediyesi, yıllardır Meslek Edindirme Kursları’nda binlerce vatandaşı meslek sahibi yaptı. Ümraniye Belediyesi şimdi de bir ilki gerçekleştirerek ilçede ikamet eden vatandaşlara Avrupa ülkelerinde de geçerli olan Mesleki Yeterlilik Belgesi vermek adına önemli bir çalışmanın altına imza attı. Bu doğrultuda geçtiğimiz günlerde, Ümraniye Belediyesi ve SC Belgelendirme arasında bir iş birliği anlaşması yapıldı. İmzalanan protokol uyarınca,  iş gücünde niteliğe önem veren Ümraniye Belediyesi, öncelikle kendi çalışanlarını sınavlara tabi tutarak Mesleki Yeterlilik Belgesi almalarını sağladı. Boyacılar, sıvacılar, kalıpçılar, elektrikçiler, mekanik tesisatçılar, makine bakımcıları ve daha birçok meslekte başvuruda bulunmak isteyen Ümraniyeliler de, sınavlara girip başarılı olmaları halinde işsizlik fonu desteğiyle ücretsiz olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilecek. Bu belgeye sahip olanlar, Avrupa ülkelerinde uzman oldukları alanda da çalışabilecek.

Program, Mesleki Yeterlilik Belgesi’yle ilgili videonun gösterimiyle başladı.

MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve SC Belgelendirme Yönetici Ortağı Savaş Yılmaz yaptığı konuşmada, Ümraniye Belediyesi’yle yapılan iş birliğine vurgu yaparak, Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında bilgi verdi.

 “Umarım bu çalışma ilçemizde yayılır ve birçok ustamızı belgelendiririz”

Başkan İsmet Yıldırım programda yaptığı konuşmada Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin önemine vurgu yaparak, “Bu belge, 6 farklı lisanda verilmesi ve Avrupa ülkelerinde geçerli olması bakımından çok önemli. Hepimizin bildiği gibi Avrupa, nitelikli iş gücü konusunu çok önemsiyor. Biz de kalifiye personelin önemli olduğuna ve yaptıkları işe değer kattığına inanıyoruz. Bu yüzden belediyemizde görev yapan teknik personelimizin de bu belgeyi alması gerektiğini düşündük. Aldıkları eğitimin sonunda, sınavlarda başarılı olan çalışma arkadaşlarımız, Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin Ümraniye’deki ilk sahipleri oldu. Umarım bu çalışma ilçemizde yayılır ve birçok ustamızı belgelendiririz. Katkılarından dolayı bakanlığımıza ve SC Belgelendirme firmasına teşekkür ediyorum. Çalışmamız Ümraniyeli vatandaşlarımıza hayırlı olsun” dedi.

Ayrıca, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Ümraniye Kaymakamı Cengiz Ünsal ve AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Mahmut Eminmollaoğlu da programda konuşma yaptı.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Mesleki Yeterlilik Belgesi,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından verilen; inşaat, makine, tekstil ve benzeri birçok sektörde tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde zorunlu olan bir belgedir. Çalışma hayatında yer almak için bir ehliyet niteliği taşıyan bu belge;  e-devlette kayıtlı, 6 dilde basılan ve Avrupa Birliği ülkelerinde geçerliliği olan bir belgedir.

Ümraniye Millet Bahçesi’nde düzenlenen tanıtım programına; AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Ümraniye Kaymakamı Cengiz Ünsal, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve SC Belgelendirme Yönetici Ortağı Savaş Yılmaz, AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Mahmut Eminmollaoğlu, Büyük Birlik Partisi Ümraniye İlçe Başkanı Cemal Sorgucu, Ümraniye Müftüsü Muharrem Gül, Ümraniye SGK Müdürü Olkan Uzman ve çok sayıda davetli katıldı.

Program, Ümraniye Belediyesi’nin ders ve sınavları başarıyla tamamlayan teknik personele Mesleki Yeterlilik Belgesi verilmesiyle son buldu.

FOTO GALERİ