ÇÖZÜM HATTI: 444 9 822
Twitter WEB TV

KÜLTÜR SANAT EDİTÖRLERİ ÜMRANİYE'DE BİR ARAYA GELDİ

Tarih : 25 Ocak 2023
KÜLTÜR SANAT EDİTÖRLERİ ÜMRANİYE'DE BİR ARAYA GELDİÜmraniye Belediyesi, kültür ve sanatta Türkiye Yüzyılı Vizyonu çerçevesinde gazete, dergi, televizyon ve internet mecralarında görev yapan kültür-sanat editörlerini kahvaltı programında bir araya getirdi.

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, 'Kültür ve Sanatta Türkiye Yüzyılı' vizyonuyla ilçede yaptıkları hizmetleri anlatmak ve bu yıl yapılacak olan faaliyetlere yönelik bilgi vermek için kültür sanat alanında çalışan gazetecilerle bir araya geldi. Toplantının ardından 1 Ocak'ta açılışı gerçekleşen Fazlı Aydın Millet Kütüphanesi de ziyaret edildi.

Ümraniye Tantavi Sosyal Tesislerinde gerçekleşen etkinlikte Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, önce Ümraniye tarihini editörler ile paylaştı. Ardından göreve geldiği 2019 yılından itibaren Ümraniye'de kültür-sanat alanında neler yapıldığı ile bu yıl 19'uncusu düzenlenecek hikâye, şiir ve resim yarışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Kültür sanat alanındaki uzman isimlerle Ümraniye'de daha farklı neler yapılabileceğine dair istişarelerin de yapıldığı programdan sonra 500 kişi kapasiteli ve 4 bin üyeli Fazlı Aydın Millet Kütüphanesi de gezildi.

"KÜLTÜR-SANAT ALANINDA ÇOK ÖNEMLİ İŞLER YAPIYORUZ"

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, şimdiye kadar kültür-sanat alanında çok önemli işler yaptıklarını dile getirerek "Akademi adı altında İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuar hocalarıyla anlaşma yaptık ve müzik akademisi kurduk; her sene 500-800 arası öğrenci yetiştiriliyor, 16 ayrı enstrüman öğretiliyor. Geleneksel el sanatları konusunda da birçok çalışmamız mevcut; Büyükşehir'in İSMEK'lerini Ümraniye olarak biz de yapıyoruz. Hatta İstanbul Havalimanı'nda yurt dışı satışlarımız var. Bir taraftan insanların el becerilerini kazandırmış oluyor bir taraftan da aile bütçelerine katkıda bulunuyoruz. Kültür merkezlerimizde çocuklara takviye kurslar veriyoruz; üniversite hazırlık sınıflarını üniversiteye hazırlıyoruz. Yüzde 65-70 başarılarımız oluyor. Ara tatillerde ilkokul ve ortaokullara tiyatrodan tutun sergiler, İstanbul içi ve dışı geziler düzenliyoruz. Bu yıl 19'uncusu düzenlenen resim, hikâye, şiir yarışmamız da önemli işlerden bir tanesidir. Tüm Türkiye'nin katıldığı yarışmalar düzenliyoruz. Oradan güzel eserler ortaya çıkıyor. Kültür ve sanatta konserlerle, ilkokul, ortaokul ve liselerdeki ders takviyeleriyle çocuklarımızı pekiştirmiş oluyoruz" dedi.

 “Şehir kültürü olması gerekli”

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, “Ümraniye'de dokunulması gereken daha çok sanat, kültür, edebiyat ve şehir kültürü olması gerekli. İstanbul'un genelinde böyle bir İstanbullu olmama kültürü var. İstanbullu olmak lazım, Ümraniyeli olmak lazım. Şehir kültürünü Anadolu'dan koparmadan halletmek lazım. Bunun için de belediyelerimize çok işler düşüyor” dedi.

KÜTÜPHANEDE ÖĞRENCİLERE ÇAY, KAHVE, ÇORBA VE KURABİYE İKRAMLARINDA BULUNULUYOR 

Ümraniye Belediyesi tarafından yapılan açıklamada 1 Ocak'ta vatandaşın hizmetine sunulan Fazlı Aydın Millet Kütüphanesi ile ilgili aşağıdaki bilgilendirmelerde bulunuldu: "Ümraniye Fazlı Aydın Millet Kütüphanesi 500 kişilik kapasiteye sahip ve 4 bine yakın üye var. Randevulu sistemle çalışılıyor ve çeşitli saatlerde öğrencilere çay, kahve, çorba ve kurabiye ikramlarında bulunuluyor. Özellikle sınava hazırlık öğrencilerinden çok talep alınıyor. 55 bin kitap kapasitesi mevcut, kitap çalışmaları ve tasnifleri şu anda devam ediyor."

 

FOTO GALERİ