ÇÖZÜM HATTI: 444 9 822
Twitter WEB TV

ARAMA KURTARMA EKİPLERİ EĞİTİMLERE DEVAM EDİYOR

Tarih : 28 Şubat 2024
ARAMA KURTARMA EKİPLERİ EĞİTİMLERE DEVAM EDİYORÜmraniye Belediyesi Arama Kurtarma Ekipleri, okullarda öğrencilere periyodik olarak verdiği deprem tatbikatı ile saniyeler içerisinde okulu tahliye etmeyi öğretiyor. Ümraniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri aldıkları eğitim sayesinde hem güvenli alana nasıl ulaşacağını öğrendi hem de arama kurtarma esnasında kullanılan modern ve tam teçhizatlı ekipmanları yakından inceleme fırsatı buldu.

Ümraniye Belediyesi, olası İstanbul depremine ve doğal afetlere karşı hazırlık çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. 59 kişiden oluşan Ümraniye Belediyesi Sivil Savunma ve Arama Kurtarma Ekibi, her ay ilçedeki farklı bir okulda öğretmen ve öğrencilere, muhtemel bir afet anında yapılması ve yapılmaması gereken davranışlar hakkında eğitimler veriyor. Ümraniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim veren Ümraniye Belediyesi ekipleri, öğrencilerin nasıl güvenli alanlara ulaşacağını ve olası risk anında ilk yapmaları gereken harekât planını tek tek anlattı. Ekipler ayrıca öğrencilere arama kurtarma esnasında kullanılan modern ve tam teçhizatlı ekipmanları da tanıtarak bilgi verdi.

Ümraniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapılan tatbikat hakkında konuşan Sivil Savunma ve Arama Kurtarma Amiri Ayhan Hayta, “Deprem esnasında, çocuklara eğitimlerde de öğrettiğimiz şekilde tehlike geçene kadar çök-kapan-tutun hareketini yaptırdık. Deprem bittikten sonra ise hemen tahliyeyi gerçekleştirdik. Öğrenciler toplanma alanlarına geçti ve öğretmenleri nezaretinde yoklamaları yapıldı. Böylelikle tatbikatımızı başarılı bir şekilde sonlandırdık” dedi.

FOTO GALERİ